Sukces Polki

SUKCES POLKI

Dobiegł końca Rajd Gazel, podczas którego Gabriela Grajewska zmierzyła się z marokańską pustynią za kierownicą Dacii Duster. Polka i jej pilotka, pomimo, że był to ich debiut rajdowy, zajęły piąte miejsce w kategorii Crossover. Rallye Aicha des Gazelles zakończył się także sukcesem dla Dacii Duster. Załogi jadące właśnie tym samochodem zajęły pierwsze 3 miejsca w klasyfikacji Crossover. 
Organizatorzy rajdu zadbali także o mieszkańców miejscowości, przez które prowadzi trasa rywalizacji. Mogli oni skorzystać z darmowej pomocy medycznej lekarzy różnych specjalności a dzieci otrzymywały ubrania i przybory szkolne przekazane przez uczestniczki rajdu. 

Duster sprawował się znakomicie bez względu na nawierzchnię: wydmy, góry czy kamienistą pustynię. Udało nam się dotrzeć do końca bez usterek - mówi nasza zawodniczka. Od 22 do 29 marca Gabriela Grajewska i jej pilotka, Ana-Maria de la Fuente, przemierzały pustynię w ramach Rallye Aicha des Gazelles 2012. Zadanie było o tyle trudne, że w czasie jazdy zespołom nie wolno było korzystać z GPS-u, telefonu komórkowego ani innych urządzeń elektronicznych.

Do dyspozycji miały tylko kompas i czarno-białą mapę z lat 50-tych w skali 1:100 000. Na takich mapach wiele zaznaczonych dróg już nie istnieje - wyjaśnia Polka. Dodatkowym utrudnieniem były oczywiście warunki pogodowe - w cieniu temperatura przekraczała 35°C, natomiast na ostatnim etapie poza częstymi w tym regionie silnymi wiatrami przynoszącymi piasek, jazdę utrudniały deszcze i burze.

Rywalizacja obejmowała sześć etapów o zróżnicowanej trudności oraz długości. Najtrudniejszy był pierwszy etap. To był dla nas prawdziwy test umiejętności i charakteru - podsumowuje Gabriela Grajewska - Zresztą cały rajd to niezwykłe doświadczenie o spełnianiu marzeń, dążeniu do celu, umiejętności stoickiego podejścia do problemów i nie poddawaniu się trudnościom. Działalność charytatywna prowadzona na trasie rajdu powodowała, że byłyśmy jeszcze bardziej dumne z udziału w tym przedsięwzięciu.

Rozgrywany w południowym Maroku Rallye Aicha des Gazelles odbywa się od 1990 r. i do tej pory wzięło już w nim udział 3000 kobiet z 36 krajów. Obecnie już 6 zespołów świętowało triumfy w samochodzie Dacia Duster - zwyciężczynie w kategorii Crossover w 2010 r., laureatki 2. i 3. miejsca w 2011 r. oraz załogi, które zdobyły miejsca od 1 do 3 w 2012 r.